Styl kolonialny we wnętrzu

Data dodania: 22.11.2016


Mieszkać pięknie – to marzenie każdego z nas. Coraz częściej doceniamy wartość wnętrza urządzonego nie tylko funkcjonalnie, ale w taki sposób, aby dom odzwierciedlał charakter mieszkańców. Wielbiciele podróży i przestrzeni z duszą szczególnie cenią sobie aranżację domów inspirowaną czasami podbojów kolonialnych. Jak powinien wyglądać styl kolonialny we wnętrzu?

Inspiracje z XIX wieku

Geneza stylu kolonialnego we wnętrzach sięga XIX wieku, czyli czasów, w których Wielka Brytania była największym imperium kolonialnym na świecie. Wielu mieszkańców korony brytyjskiej, pełniących ważne funkcje urzędowe i państwowe było delegowanych się do zamorskich kolonii, głównie w Afryce i Azji. Meble i wyposażenie sprowadzane z Europy nie sprawdzało się w nowych warunkach klimatycznych, a zatem stopniowo zaczęto sięgać po sprzęt wykonywany przez lokalnych rzemieślników. To właśnie względy praktyczne w dużej mierze wykreowały to, co dzisiaj określamy jako styl kolonialny we wnętrzu.

Unikalna mieszanka stylu

Połączenie stylu znanego z brytyjskich domów z elementami wyposażenia zaczerpniętymi z egzotycznych krajów kolonialnych zaowocowało charakterystyczną kompozycją we wnętrzu. Meble wykonane z drewna egzotycznego w połączeniu z tekstyliami wykonanymi z naturalnych materiałów w jasnych odcieniach idealnie sprawdzają się w aranżacji kolonialnej.

Sprawdź także: projektowanie domów

Kolory i materiały w stylu kolonialnym

Podstawą urządzania domu w stylu jest harmonijne połączenie kolorów inspirowanych naturą, takich jak brąz, beż czy biel z bardziej egzotycznym wzornictwem. Bliskowschodni wzór Paisley, motywy zwierzęce i etniczne powinny uzupełniać raczej stonowane wnętrze, dzięki czemu unikniemy efektu przepychu i kiczu.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Styl kolonialny we wnętrzu to także ozdoby tekstylne, wykonane z naturalnych materiałów w nasyconych, mocnych kolorach. Dywany, parawany czy zdobione poduszki – to wszystko powinno się znaleźć w naszym domu.

Must have we wnętrzu kolonialnym

Chociaż efekt aranżacji zależy od kompleksowego podejścia do aranżacji domu niemałe znaczenie mają także detale. Dekoracje, które obowiązkowo muszą się znaleźć we wnętrzu powinny nawiązywać do genezy stylu kolonialnego. Charakterystyczne ozdoby, które idealnie dopełniają aranżacji to różnego rodzaju gadżety, które niegdyś służyły jako w pełni praktyczne narzędzia pracy kolonizatorów. Globus czy mapa oprawiona w drewnianą ramę to ukłon w stronę brytyjskich korzeni tego stylu. Z kolei odwołaniem do inspiracji odległymi krainami będą dekoracje z imitacji kości słoniowej czy figurki inspirowane kulturą krajów egzotycznych.

Polecamy usługi pracowni architektonicznej Studio AG