Styl eko we wnętrzu

Data dodania: 17.02.2017


Życie w zgodzie z naturą i poszanowaniem przyrody staje się coraz bardziej popularne. Dlatego nie dziwi rosnące zainteresowanie aranżacją domów w stylu nawiązującym do wszystkiego, co naturalne. Jak w praktyce wygląda styl eko we wnętrzu? Praktyczne wskazówki dla osób planujących budowę i urządzanie domu.

Od projektu do budowy

Przede wszystkim styl eko we wnętrzu to nie wszystko – o to, aby nasz dom był prawdziwie przyjazny środowisku warto zadbać już w momencie projektowania. Podstawą wydaje się odpowiednie umieszczenie domu względem stron świata czy montaż energooszczędnych, proekologicznych urządzeń wyposażenia domowego.

Budowa domu powinna opierać się na założeniach zrównoważonego budownictwa. Oznacza to poszanowanie środowiska naturalnego na każdym etapie realizacji inwestycji, w taki sposób, aby nie wywierać negatywnego wpływu na przyrodę. W poczet zasad zrównoważonego budownictwa wchodzi też między innymi wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy kształtowanie funkcjonalnej i przyjaznej przestrzeni dla społeczności.

Polecamy ofertę pracowni projektowej: architekt Warszawa

Nawiązanie do natury

Jeśli zaś chodzi o samą aranżację, styl eko we wnętrzu powinien być zauważalny już na pierwszy rzut oka. W urządzaniu domu warto wykorzystać naturalną paletę kolorów inspirowaną środowiskiem naturalnym, a więc biel, beże, zielenie, brązy, żółcie – wszystko w stonowanych odcieniach.

Bardzo czytelnym nawiązaniem do tematu eko będą nietypowe materiały wykończeniowe we wnętrzu. Na podłodze lub na ścianie może pojawić się między innymi hit ostatniego sezonu, czyli korek, który poza walorami estetycznymi i izolacją akustyczną ma tę zaletę, że nie sprzyja osiadaniu kurzu, a także rozwoju grzybów i pleśni, przez co jest idealnym wyborem dla alergików. Oprócz tego można postawić na sprawdzone drewno.

Szukając odpowiednich ozdób i dekoracji najlepiej ograniczyć się do tych wykonanych z materiałów przyjaznych naturze, na przykład z tektury, szkła, ceramiki czy kamienia. W grę nie wchodzą żadne sztuczne materiały, a więc na pewno żegnamy różnego rodzaju plastikowe dekoracje. Alternatywą są tutaj ozdoby wykonane ręcznie albo z recyklingu – są nie tylko eko, ale też unikatowe.

Ekologiczne wnętrze

Styl eko we wnętrzu powinien wyrażać się nie tylko pod względem wizualnym, ale także w wymiarze praktycznym. Żeby wnętrze było prawdziwie ekologiczne nie powinno w nim zabraknąć między innymi energooszczędnych żarówek czy sprzętów elektrycznych o obniżonym zużyciu energii.

Szukasz architekta? Sprawdź Studio AG