Zainspiruj się, czyli jak tchnąć życie we wnętrze każdego domu

Data dodania: 23.02.2016


Dom to miejsce, do którego powinno się wracać z utęsknieniem, spokojna przystań po całodziennej gonitwie w pracy czy innych obowiązkach. W natłoku różnych spraw zdarza się, że zwyczajnie nie przykładamy uwagi do tego jak obecnie wygląda aranżacja wnętrz naszego mieszkania. Jak w prosty sposób zadbać o domową przestrzeń, tak by było to miejsce pełne życia i energii, w którym każda spędzona minuta będzie czystą przyjemnością? Najlepiej zacząć od odpowiedniej inspiracji.

Bo liczy się pomysł, główna idea, wokół której krok po kroku zbudujemy całą koncepcję architektoniczną. Dobrze jest najpierw określić kilka parametrów, które pomogą na dalszych etapach planowania i realizacji aranżacji wnętrza. Przede wszystkim jaki cel ma pełnić dane pomieszczenie – czy ma to być przestrzeń przeznaczona do odpoczynku, a może miejsce spotkań i centrum domu? Po drugie: czy w grę wchodzi jedynie zmiana na poziomie urządzania i aranżacji czy jest możliwość ingerencji w powierzchnię na poziomie poważniejszych projektów budowlanych, na przykład przez modyfikację istniejących ścian. I na koniec – jaki budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na wszelkie zmiany. Gdzie i jak szukać wartościowych inspiracji?

Na własną rękę

W kwestii szukania ciekawych pomysłów na urządzanie wnętrza domu czy jakiejkolwiek innej powierzchni najlepiej sprawdza się klasyczna metoda znana od wielu lat, czyli zbieranie różnego rodzaju magazynów wnętrzarskich i utworzenie osobistej kolekcji inspirujących fotografii. Jeśli chodzi o aranżację wnętrz dominujące znaczenie ma zmysł obserwacji i wszystko to, co oddziałuje na wyobraźnię – a jak wiadomo obraz mówi więcej niż 1000 słów.
Za sprawą nowych technologii wiele spraw jest o wiele łatwiej dostępnych dla każdego internauty i za dotknięciem palca mamy do dyspozycji wiele źródeł, które kiedyś były wręcz nie do pomyślenia. Można powiedzieć, że aplikacje pokroju Pinteresta są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych papierowych segregatorów i folderów z ilustracjami. Do dyspozycji użytkownika są miliony różnego rodzaju zdjęć i grafik, które mogą poruszyć wyobraźnię amatora urządzania wnętrz. Co więcej, jak na platformę internetową przystało, baza znajdujących się zdjęć powiększa się z każdą chwilą, a więc można do niej wracać regularnie i odkrywać zupełnie nowe pomysły.

Polecamy usługi architekta: Studio AG

W sieci można trafić też na mnóstwo pomysłów na dekorowanie wnętrz, które krąży wokół niezwykle modnej idei DIY. Tłumaczone z angielskiego do it yourself oznacza po prostu „zrób to sam”. Zazwyczaj rzeczy wytwarzane ręcznie kojarzone są przede wszystkim z oszczędnością, natomiast w tematyce urządzania wnętrz chodzi zdecydowanie o inny aspekt. Tego typu rozwiązania mają być niecodziennym uzupełnieniem dekoracji, które często mają tendencję do wyglądu, jakby wyszły z jednej linii produkcyjnej. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy lubią otaczać się przedmiotami wyjątkowymi, unikatowymi, których nie ma nikt inny.
Warto jednak mieć się na baczności i uniknąć efektu doktora Google, który w niektórych sytuacjach niemal zastępuje wizyty u specjalisty medycyny i wyrządza więcej szkody niż pożytku. A zatem…

Pomoc fachowca

Zawsze można udać się do nowoczesnego studia projektowego i skorzystać z konsultacji z fachowym architektem, który zajmuje się na co dzień całym wachlarzem usług z zakresu projektowania przestrzeni biurowych, prywatnych i aranżacji wnętrz. Decydując się na współpracę z takim specjalistą przede wszystkim zyskujemy pewność, że proponowane rozwiązania będą na najwyższym poziomie jeśli chodzi o ich praktyczność, a zarazem będą czerpały z innowacyjnych trendów z zakresu urządzania wnętrz i architektury.
Jeśli nie mamy żadnego pomysłu, który chcielibyśmy wcielić w życie można liczyć na wiedzę i kreatywność architekta, który po rozmowach zaproponuje wstępny projekt aranżacji nowoczesnego wnętrza. Ale doświadczony architekt pomoże też przy realizacji projektów opartych na naszej artystycznej wizji.

Więcej: